O εορτασμός των Τριών Ιεραρχών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

b_2302_13098Η τελετή εορτασμού των Τριών Ιεραρχών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. Ύστερα από την εισήγηση του Πρύτανη του Α.Π.Θ., Καθηγητή Γιάννη Μυλόπουλου, τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο Μητροπολίτης Προύσης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Ελπιδοφόρος Λαμπρυνιάδης, με θέμα: «Ο “άλλος” στη διδασκαλία των Τριών Ιεραρχών».

Δείτε το πρόγραμμα της τελετής.

Την ίδια μέρα, Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014, και ώρα 13.00, στην Αίθουσα Τελετών, θα τιμηθούν σε ειδική εκδήλωση οι 75 Καθηγητές του Α.Π.Θ. που έλαβαν κατά το 2013 τον τίτλο του ομότιμου. Ανάμεσα σε αυτούς και οι καθηγητές: Πέτρος Βασιλειάδης και Δημήτριος Καϊμάκης από το Τμήμα Θεολογίας και Αθανάσιος Καραθανάσης από το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας.

Η εκδήλωση είναι μία συμβολική ενέργεια της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου, προκειμένου να τιμηθούν οι Καθηγητές που πέρασαν από τα πανεπιστημιακά έδρανα, τα αμφιθέατρα και τα ερευνητικά εργαστήρια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου και συνέβαλαν στην πρόοδο και την ανάπτυξή του.

Μετά την τιμητική εκδήλωση για τους 75 Καθηγητές του ΑΠΘ, θα ακολουθήσει, στις 13.30, η  κοπή της βασιλόπιτας του Πανεπιστημίου.

Η καθιερωμένη αρχιερατική Θεία Λειτουργία θα τελεστεί στον Ιερό Ναό των Τριών Ιεραρχών (περιοχής Βούλγαρη), προεξάρχοντος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμου, την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 8.30. Θα ακολουθήσει, στις 10.30 π.μ., το Μνημόσυνο των αείμνηστων καθηγητών, ευεργετών, δωρητών, φοιτητών και διατελεσάντων υπαλλήλων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.