Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών στο ΑΠΘ (2022)

Η φετινή τελετή για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 13:30 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου.

Είσοδος των Πρυτανικών Αρχών και της Συγκλήτου

Α΄ Μέρος

Ύμνοι προς τιμήν των Αγίων Τριών Ιεραρχών

1. Τοὺς τρεῖς μεγίστους φωστῆρας…, ἦχος α΄, (μέλος Πέτρου Πελοποννησίου, Ἀπολυτίκιον), 2. Ποίοις ὑμνῳδιῶν κάλλεσιν…, ἦχος β΄, (μέλος Δανιὴλ Δανιηλίδου τοῦ Ἁγιορείτου, Προσόμοιον τῶν Αἴνων τοῦ Ὄρθρου), 3. Χαίροις ἱεραρχῶν ἡ τριάς…, ἦχος πλ. α΄, (ποίημα Νείλου τοῦ Ξανθοπούλου καὶ μέλος Πέτρου Πελοποννησίου, Προσόμοιον τοῦ Ἐσπερινοῦ), 4. Τοὺς Ἱεράρχας τοῦ Χριστοῦ…, ἦχος πλ. β΄, (ποίημα Νείλου τοῦ Ξανθοπούλου καὶ μέλος Πέτρου Πελοποννησίου, Δόξα Πατρί…, τῆς Λιτῆς).

Τους Ύμνους αποδίδει η Χορωδία της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ «ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ». Χοράρχης: Ιωάννης Λιάκος, Επίκουρος Καθηγητής Εκκλησιαστικής Μουσικής Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού ΑΠΘ

Β΄ Μέρος

Πανηγυρικός της ημέρας από τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ και Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας Χρυσόστομο Α. Σταμούλη με θέμα: «Να έχεις ή να είσαι; Οι Τρεις Ιεράρχες και το μυστήριο της πρόσληψης του αδελφού και του ξένου».