Το πείραμα της Τουρκίας και το μέλλον της Αγίας Σοφίας

Του ομότιμου καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Πέτρου Βασιλειάδη

agia-sofiaO ομότιμος καθηγητής του ΑΠΘ κ. Πέτρος Βασιλειάδης δημοσίευσε στο  έγκυρο αγγλόφωνο ηλεκτρονικό περιοδικό Diplomacy Post ενδιαφέρουσα ανάλυση της κατάστασης στην Τουρκία με θέμα “Το πείραμα της Τουρκίας  και το μέλλον της Αγίας Σοφίας” (The Turkish Experiment and the Future  of Agia Sophia). Αφορμή για την παρέμβαση αυτή, όπως έμμεσα υπονοείται στο άρθρο, ήταν τα τελευταία πισωγυρίσματα της τουρκικής κυβέρνησης σε ζητήματα θρησκευτικής πολιτικής, μετά από μια ομολογουμένως μη αναμενόμενη από ένα ισλαμικό κόμμα περίοδο ανεκτικότητας και δια-θρησκειακού προσανατολισμού. Μολονότι ο συγγραφέας κατά βάση επιχειρεί ανάλυση του πολιτικού πειράματος συμβιβασμού θρησκευτικής πίστης και δημοκρατικού εκσυγχρονισμού την τελευταία δεκαετία στην Τουρκία, δεν παραλείπει να αναφερθεί και σε θέματα που απασχολούν τον ελληνισμό, την Ορθοδοξία, αλλά και σύνολη την χριστιανική κοινότητα. Υπογραμμίζει μάλιστα την απογοήτευση της διεθνούς κοινής γνώμης για την καθυστέρηση της επαναλειτουργίας της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης. Επίσης αναφέρεται στις τελευταίες εξελίξεις με την μετατροπή δύο αρχαίων χριστιανικών ναών, της Αγίας Σοφίας Τραπεζούντος και της Αγίας Σοφίας της Νίκαιας, οι οποίοι επί κεμαλιστών είχαν γίνει μουσεία, σε μουσουλμανικά τεμένη. Το πιο ενδιαφέρον, εντούτοις, σημείο αυτού του άρθρου αποτελεί μια  ριζοσπαστική πρόταση για το μέλλον της Αγίας Σοφίας Κωνσταντινουπόλεως, η οποία ασφαλώς θα συζητηθεί ένθεν και ένθεν των συνόρων με την Τουρκία, όχι μόνο σε πολιτικό ή διπλωματικό, αλλά και σε θρησκευτικό επίπεδο.

Δείτε περισσότερα στο: