Διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα: «Ορθόδοξη Εκκλησία και Εθνεγερσία» από το Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ

Το Τμήμα θεολογίας του ΑΠΘ και το Ερευνητικό Πρόγραμμα ΕΛΙΔΕΚ «ΔιαΠαΝτοΣ.21» διοργανώνουν διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα: «Ορθόδοξη Εκκλησία και Εθνεγερσία» την Πέμπτη 25 Φεβρουάριου 2021 και ώρα 18:00. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του επετειακού έτους 2021 για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την επανάσταση του 1821.

Σύνδεσμος ζωντανής διαδικτυακής μετάδοσης:

Χαιρετισμοί 18:00-18:15

Καθηγητής Νικόλαος Παπαϊωάννου, Πρύτανης ΑΠΘ

Καθηγητής Θεόδωρος Γιάγκου, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ

Αν. Καθηγητής Νικόλαος Μαγγιώρος, Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Μέλος Ερευνητικής Ομάδας Προγράμματος ΕΛΙΔΕΚ «ΔιαΠαΝτοΣ.21»

Α΄ Συνεδρία 18:15-19:45 Πρόεδρος: Λίνα Παπαδοπούλου Αν. Καθηγήτρια Συνταγματικού Δικαίου Νομική Σχολή ΑΠΘ, Υπεύθυνη Ερευνητικού Προγράμματος ΕΛΙΔΕΚ «ΔιαΠαΝτοΣ.21»

Ιστορικές και πολιτικές τομές

• Διονύσιος Βαλαής, Καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ «Η θέση του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Οθωμανική αυτοκρατορία και η στάση του στην Ελληνική Επανάσταση του 1821»

• Πέτρος Παναγιωτόπουλος, Επ. Καθηγητής Ποιμαντικής Ηθικής των Επιστημονικών Εφαρμογών Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ «Κληρικοί στα όπλα»

• Ελεονώρα Α. Γιατσίδου, Θεολόγος, Δρ. Θεολογίας «Πτυχές των σχέσεων Πολιτείας και Ορθόδοξης Εκκλησίας κατά την επανάσταση του ’21»

• Δημήτριος Σταματόπουλος, Καθηγητής Βαλκανικής και Ύστερης Οθωμανικής Ιστορίας, Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών Πανεπιστήμιο Μακεδονίας «Ελληνική Επανάσταση και Μετασχηματισμοί στο Ορθόδοξο Μιλλέτ: Συνέχειες και Ασυνέχειες»