O Μητροπολίτης Διοκλείας κ. Κάλλιστος Ware αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ

Κάλλιστος_153

O Μητροπολίτης Διοκλείας κ. Κάλλιστος Ware, Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, αναγορεύτηκε πριν λίγη ώρα Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Η τελετή πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. παρουσία αρκετών πανεπιστημιακών, μητροπολιτών, πολιτικών, στρατιωτικών, φοιτητών, κληρικών, μοναχών και πλήθους κόσμου. Τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο εκπροσώπησε ο Μητροπολίτης Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης κ. Ιωάννης.