Συμφωνία συνεργασίας μεταξύ ΑΠΘ και Κοπτικού Πολιτιστικού Κέντρου

TSOU2788

Συμφωνία μορφωτικών ανταλλαγών μεταξύ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Κοπτικού Πολιτιστικού Κέντρου, που περιλαμβάνει ανταλλαγές διδακτικού προσωπικού και ερευνητών φοιτητών υπεγράφη την Παρασκευή 2 Ιουλίου από τον Πρύτανη του ΑΠΘ Καθηγητή κ. Περικλή Μήτκα και τον Μητροπολίτη Ερμία, Διευθυντή του Κέντρου στο Κάιρο. Η πρωτοβουλία ανήκει στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ που ανταποκρίθηκε στο αίτημα του εν λόγω Κέντρου, όπου υπηρετούν πολλοί απόφοιτοί της κάτοχοι μεταπτυχιακών διπλωμάτων και διδακτορικών τίτλων σπουδών. Το εν λόγω Κέντρο δραστηριοποιείται έντονα στον χώρο της παιδείας, του πολιτισμού και των μαζικών μέσων, ενώ παράλληλα σχεδιάζει περεταίρω εκπαιδευτική ανάπτυξη.