Πρόγραμμα Επιμόρφωσης με τίτλο: «ΛΑΤΡΕΙΑ-ΕΝΟΡΙΑ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ» θα υλοποιηθεί από το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

Κληρικοί

Στο πλαίσιο της Δομής Δια Βίου Μάθησης του Α.Π.Θ. θα υλοποιηθεί από 18 Μαρτίου έως 20 Μαΐου 2014 Πρόγραμμα Επιμόρφωσης με τίτλο: «ΛΑΤΡΕΙΑ-ΕΝΟΡΙΑ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ». Στο πρόγραμμα θα διδάξουν μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Σκοπός του προγράμματος είναι η επιμόρφωση και ο προβληματισμός των κληρικών, των υποψηφίων κληρικών και των λαϊκών στελεχών που υπηρετούν στις Ιερές Μητροπόλεις σε θέματα που σχετίζονται με τα εξής:

α) τη θεωρία και το τυπικό της θείας λατρείας, τη βιβλική και πατερική θεώρηση της λατρείας, την ομιλητική διάσταση των λειτουργικών κειμένων και τον γλωσσικό τους κώδικα, τη μετάδοση του μηνύματος του Ευαγγελίου με τη χρήση ποικίλων αγωγών επικοινωνίας.

β) την ποικιλία των ποιμαντικών ζητημάτων (αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, των μεταναστών, της κατάθλιψης, των αυτοκτονιών, της ευθανασία κ.ο.κ)  που οφείλονται στη σύνθεση της σύγχρονης κοινωνίας και την προσαρμογή της κατήχησης της Εκκλησίας σε σχέση με αποδέκτες που δεν ανήκουν σε μία αυτονόητη χριστιανική κοινωνία

γ) την εξοικείωση με τα πορίσματα της σύγχρονης θεολογικής και διεπιστημονικής έρευνας σε θέματα που σχετίζονται με το έργο τους

Το σεμινάριο διαρκεί 64  ώρες και περιλαμβάνει 3 θεματικές ενότητες:

Α. Θεία λατρεία: α) θέματα που συνδέονται με την τελετουργική τάξη της θείας λατρείας, της ψαλτικής, της αγιογράφησης του ναού, β) προβληματισμός για την εφαρμογή του τυπικού σε σχέση με τις σύγχρονες κοινωνικές συνθήκες, γ) το κήρυγμα της εκκλησίας εντός και εκτός του ιερού ναού και η επίδραση των συγχρόνων παραγόντων επικοινωνίας στην κωδικοποίησή του, δ) η θεολογία της λατρείας (βιβλική και πατερική θεολογία, αγιολογία), ε) τα λειτουργικά κείμενα, ο ομιλητικός τους χαρακτήρας και η γλωσσική τους κατανόηση

Β. Ενορία: α) Κατήχηση με τη χρήση πολυμέσων, β) διαχείριση κρίσεων στα κατηχητικά σχολεία, γ) σύγχρονες ποιμαντικές προκλήσεις της Βιοηθικής και της οικονομικής κρίσης

Γ. Κοινωνία: εθελοντισμός και κοινωνική ευθύνη, ποιμαντική προσέγγιση των περιθωριακών ομάδων, παγκοσμιοποίηση, ηθική και κοινωνική θεωρία. Σύγχρονοι διαχριστιανικοί και διαθρησκειακοί διάλογοι.

Μετά το πέρας της φοίτησης, θα χορηγηθούν:

(α) Βεβαίωση συμμετοχής

(β) Πιστοποιητικό επιμόρφωσης

Αιτήσεις γίνονται δεκτές από 6 -17 Μαρτίου και μόνον ηλεκτρονικά.

Την αίτηση θα τη βρείτε εδώ.

Τα σεμινάρια  θα γίνονται στο Κτήριο της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ και θα είναι διαρκείας 6 ή 4 ωρών το καθένα,  2-4 φορές την εβδομάδα, κατά το χρονικό διάστημα Μαρτίου–Μαΐου 2014, σύμφωνα με το λεπτομερές πρόγραμμα που μετά τη λήξη της υποβολής των αιτήσεων θα ανακοινωθεί.

Το κόστος συμμετοχής σε αυτό το αυτοχρηματοδοτούμενο Σεμινάριο Επιμόρφωσης είναι συμβολικό και ανέρχεται στο ποσό των 100 Ευρώ, που καταβάλλεται με την εγγραφή σύμφωνα με  σχετικές οδηγίες που θα λάβουν οι ενδιαφερόμενοι, οι οποίοι για περισσότερες πληροφορίες  μπορούν να επικοινωνούν με τα μέλη της επιστημονικής επιτροπής του προγράμματος Καθ. Δήμητρα Κούκουρα (2310-996987, 2310233953, dimkou@theo.auth.gr) και Αν. Καθ.  Παναγιώτη Σκαλτσή (2310 996657, 23210 23848 p.skaltsis@yahoo.gr) και στον γραμματέα του προγράμματος Γεώργιο Κράπη (giorgoskrapis@gmail.com 6943298973).