Παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία το νέο βιβλίο του Χρήστου Γιανναρά στην 10η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

Στην κατάμεστη αίθουσα Τάκη Δόξα του Περιπτέρου 15 ο Χρήστος Γιανναράς παρουσίασε σήμερα Κυριακή στις 12.00 το μεσημέρι το νέο του βιβλίο με τίτλο: Το πρόβλημά μας είναι πολιτικό, όχι οικονομικό, από τις εκδόσεις IANOS. Το ακροατήριο είχε πλημυρίσει και τον διάδρομο μπροστά από την αίθουσα ακριβώς στην είσοδο του Περιπτέρου 15 κατά την τέταρτη και τελευταία ημέρα διεξαγωγής της 10ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης. Την παρουσίαση παρακολούθησαν καθηγητές αλλά και φοιτητές από τη Θεολογική και τη Φιλοσοφική Σχολή του ΑΠΘ.

Ο δημοφιλής συγγραφέας, ομότιμος σήμερα καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου της Αθήνας, έθιξε διάφορα ζητήματα, τα οποία κρίνει πάντα με τη δική του οξύτατη φιλοσοφική ματιά. Μερικά από αυτά είναι τα παρακάτω: Πώς να αντιδράσουμε στη συντελεσμένη καταστροφή της Ελλάδας και της ζωής μας; Τί μπορούμε να κάνουμε; Το ψάξιμο για τα πραγματικά αίτια του σημερινού εφιάλτη και η συνειδητοποίησή τους είναι η ρεαλιστική δυνατότητα να συνεργήσουμε στη λύση. Η λύση δεν μπορεί να είναι συνταγή, δεν θα προκύψει από «ευφυείς» οικονομολόγους. Η λύση θα γεννηθεί όσο μεγαλώνει το πλήθος των πολιτών που συνειδητοποιούν, με καθαρή ματιά, τα αίτια της καταστροφής και τους στόχους της ανάκαμψης. Στο τέλος της παρουσίασης του βιβλίου του κ. Γιανναρά ακολούθησε έντονη συζήτηση με το ακροατήριο.