Ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος κ. Ιωάννης ανάμεσα σε πέντε άλλους νέους διδάκτορες του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Την Πέμπτη 25 Ιουλίου 2019 στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε Δημόσια Συνεδρίαση της Συνέλευσης του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με σκοπό: (1) την καθομολόγηση των διδακτόρων, (2) την καθομολόγηση των μεταπτυχιακών αποφοίτων και (3) την ορκωμοσία των τελειοφοίτων του Τμήματος Θεολογίας. Παρουσία της Αντιπρυτάνεως Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων, καθηγήτριας του Τμήματος Ψυχολογίας, κ. Αριάδνης Στογιαννίδου, του Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής, καθηγητή του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, κ. Θεοδώρου Γιάγκου, του Πρόεδρου του Τμήματος Θεολογίας, καθηγητή κ. Παναγιώτη Σκαλτσή και καθηγητριών και καθηγητών του Τμήματος Θεολογίας ορκίστηκαν έξι νέοι διδάκτορες. Ανάμεσα σε αυτούς ήταν και ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος κ. Ιωάννης, κατά κόσμον Zoran Vraniskoski ο οποίος ολοκλήρωσε επιτυχώς τη διδακτορική του διατριβή με θέμα: “Η ενότητα της εκκλησίας και τα σύγχρονα εκκλησιολογικά προβλήματα. Η συγκριτική έκθεση της θεολογίας του αγίου Μαξίμου του Ομολογητού”, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Χρυσόστομο Σταμούλη. Οι υπόλοιποι διδάκτορες ήταν:

1. Αναγνωστόπουλος Θεοχάρης, πτυχιούχος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ,
  2. Θηλυκού Σάρρα, πτυχιούχος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ,
  3. Κοντοκώστας Λάζαρος, πτυχιούχος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ,
  4. Λιθηρόπουλος Κωνσταντίνος, πτυχιούχος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ,
  5. Φράγκου Μαρία, πτυχιούχος του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

Τα θέματα των διατριβών των υπολοίπων ήταν αντιστοίχως:

1. Η ελληνόφωνη Ορθόδοξη Κοινότητα της Σμύρνης στην ύστερη Οθωμανική Αυτοκρατορία,
  2. Η διαλεκτική της θυσίας στην Αντιγόνη του Σοφοκλή και στις Περί Σταυρού και Πάθους του Κυρίου Ομιλίες Ανατολικών Πατέρων και Συγγραφέων από τον 2ο μέχρι και 4ο αιώνα,
  3. Η εκκλησιαστική εκπαίδευση στην Πιερία από το 1976 έως σήμερα,
  4. Η περί παθών και αρετών διδασκαλία του Αντωνίου της Πάδοβας (1195-1231) και η φιλοκαλική παράδοση της Ανατολής,
  5. Η ορθόδοξη Ελληνική κοινότητα Καβάλας κατά την περίοδο 1864-1913.