Ολοκληρώθηκε η εκδήλωση προς τιμήν του ομότιμου καθηγητή των σλαβικών σπουδών κ. Ιωάννη Ταρνανίδη

Η εκδήλωση προς τιμήν του ομότιμου καθηγητή των σλαβικών σπουδών κ. Ιωάννη Ταρνανίδη έλαβε χώρα σήμερα Παρασκευή 11 Μαΐου στις 11.30 στην αίθουσα τελετών του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ. Τις Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ εκπροσώπησε η αντιπρύτανις, καθηγήτρια του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, κ. Δέσπω Λιάλιου. Εκ μέρους της Θεολογικής Σχολής χαιρετισμό απηύθυναν ο Κοσμήτορας καθηγητής κ. Μιχαήλ Τρίτος και ο Πρόεδρος του Τμήματος θεολογίας καθηγητής κ. Χρυσόστομος Σταμούλης. Παρευρέθηκαν επίσης αρκετοί καθηγητές της Θεολογικής Σχολής και άλλων σχολών του ΑΠΘ, ο Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου και καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, κ. Ανδρέας Νανάκης και πολλοί φοιτητές. Αρκετοί ήταν οι Σέρβοι, Βούλγαροι και Ρώσσοι φοιτητές (παλιότεροι και νέοι) οι οποίοι προσήλθαν στην εκδήλωση. Μετά τη λήξη της σεμνής αυτής εκδήλωσης ακολούθησε δεξίωση στο διάδρομο έξω από την αίθουσα τελετών.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είχε ως εξής:

Χαιρετισμοί και προσφωνήσεις

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών του ΑΠΘ η αντιπρύτανις κ. Δέσπω Λιάλιου.

Ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ κ. Μιχαήλ Τρίτος Καθηγητής.

Ο πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Χρυσόστομος Σταμούλης.

Ο εκδότης του τόμου κ. Τάσος Κυριακίδης.

Εισηγήσεις

Αθανάσιος Αθανασιάδης (Δρ. ΑΠΘ) Βιογραφικά του Ομότιμου Καθηγητή Ιωάννη Χρ. Ταρνανίδη.

Ηλίας Ευαγγέλου (επίκ. καθηγητής ΑΠΘ) Ο Χαριστήριος Τόμος στον Ομότιμο Καθηγητή.

Βασίλειος Κατσαρός (καθηγητής ΑΠΘ) Μελέτες για την Ιστορία.

Χρυσάνθη Μαυροπούλου-Τσιούμη (ομότ. καθηγήτρια ΑΠΘ) Μελέτες για την Τέχνη.

Επίδοση του χαριστήριου τόμου στον καθηγητή Ιωάννη Χρ. Ταρνανίδη.

Αντιφώνηση από τον τιμώμενο καθηγητή κ. Ιωάννη Χρ. Ταρνανίδη και ανάπτυξη του θέματος: «Η έννοια της Βυζαντινοσλαβικής Κληρονομιάς».