Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Αθανάσιος Αλεξανδρείας και Ιλάριος Πικταβίου. Μεταξύ Ανατολής και Δύσης» στη Θεσσαλονίκη

H Ιερά Πατριαρχική Μονή Βλατάδων, το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ και οι Σχολές Καθολικής και Προτεσταντικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου συνδιοργανώνουν Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Αθανάσιος Αλεξανδρείας και Ιλάριος Πικταβίου. Μεταξύ Ανατολής και Δύσης», από τις 5 έως τις 7 Νοεμβρίου 2019 στη Θεσσαλονίκη. Το Διεθνές αυτό Συνέδριο διοργανώνεται στο πλαίσιο των ετησίων Επιστημονικών Συμποσίων «Ορθοδοξία και Οικουμένη» και θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών και στο Αμφιθέατρο Δ´ της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ. Δείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ