Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Διεθνές Συνέδριο για τον Αμβρόσιο Μεδιολάνων

Αμβρόσιος

Έληξε σήμερα το μεσημέρι το Διεθνές Συνέδριο με θέμα: «Ο Αμβρόσιος Μεδιολάνων στη χριστιανική γραμματεία και θεολογία», το οποίο συνδιοργανώθηκε από τον Τομέα Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας και Τέχνης του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. και το Institute for Ecumenical Theology, Eastern Orthodoxy, and Patristics του Τμήματος Καθολικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου του Γκρατς της Αυστρίας. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στους χώρους της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. και η προσέλευση του κόσμου ήταν σε όλη τη διάρκεια των εργασιών του πολύ μεγάλη. Με προσκεκλημένους ομιλητές διακεκριμένους πατρολόγους, καθηγητές από διάφορα ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, το ενδιαφέρον των θεολόγων υπήρξε πολύ μεγάλο σε όλη τη διάρκεια του συνεδρίου. Τις εργασίες του πολύ σημαντικού αυτού συνεδρίου παρακολούθησαν αρκετοί καθηγητές (και ομότιμοι) των δύο Τμημάτων της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, ερευνητές, θεολόγοι από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, κληρικοί και μοναχοί. Το συνέδριο τίμησαν επίσης με την παρουσία τους ο Καθολικός Αρχιεπίσκοπος Κερκύρας, κ. Ιωάννης Σπιτέρης (κατά την πρώτη ημέρα) και ο Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος (κατά τη δεύτερη ημέρα).