Κόβεται η πρόσβαση στην ακαδημαϊκή έρευνα | Ελευθεροτυπία

Εξαιτίας της μη έγκρισης μιας δαπάνης 9 εκατομμυρίων ευρώ, που εδώ και μήνες αποφεύγει το υπουργείο Ανάπτυξης, τα ελληνικά πανεπιστήμια πρόκειται να μείνουν αποκομμένα από τα επιστημονικά περιοδικά, τα οποία έχουν ανάγκη οι ερευνητές τους. Η ενημέρωση προήλθε από το HEAL-Link, την εθνική υπηρεσία διάθεσης βιβλιογραφικών πηγών στα ανώτατα ιδρύματα της επικράτειας, που λειτουργεί τα τελευταία 13 χρόνια εξοικονομώντας σημαντικούς πόρους λόγω της συγκέντρωσης της βιβλιογραφίας σε μία βάση δεδομένων για όλα τα πανεπιστήμια, ώστε να μην πληρώνουν ξεχωριστές συνδρομές στα περιοδικά. Το υπουργείο Παιδείας έχει ζητήσει την κάλυψη μέρους του προϋπολογισμού του Heal-Link (9 εκατ. ευρώ) από το κονδύλι των δημοσίων επενδύσεων του Υπουργείου Ανάπτυξης.

Διαβάστε το πλήρες άρθρο παρακάτω:

Ελευθεροτυπία