6η Επιστημονική Ημερίδα Εκπ/κών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης-ΠΕ01 νομού Ημαθίας «Το μάθημα των θρησκευτικών στο δημόσιο σχολείο: ταυτότητα, περιεχόμενο και προοπτικές»

H Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας στο πλαίσιο των ΙΘ΄ Παυλείων σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης του νομού Ημαθίας και τη Σχολική Σύμβουλο Θεολόγων κ. Μαρία Συργιάννη διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα εκπαιδευτικών με θέμα: «Το μάθημα των θρησκευτικών στο δημόσιο σχολείο: ταυτότητα, περιεχόμενο και προοπτικές». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί  την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2013 στο «Παύλειο» Πολιτιστικό Κέντρο Βέροιας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

07.30–09.30  Όρθρος-Θεία Λειτουργία. Ιερός Ναός Παναγίας Περιβλέπτου (μνημείο 14ου αι.- Οδός Μπιζανίου)

09.30–10.00  Καφές «Παύλειο» Πολιτιστικό Κέντρο

10.00–10.30  Παραλαβή φακέλων – Εναρκτήρια Συνεδρίαση

Προεδρία: Αρχιμανδρίτης Γεώργιος Χρυσοστόμου, Πρωτοσύγκελλος Ι.Μ. Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας, Καθηγητής Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Θεσ/νίκης

Χαιρετισμοί-Προσφωνήσεις

Κήρυξη έναρξης των εργασιών της Ημερίδας από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη κ.  Παντελεήμονα.

Α΄ ΜΕΡΟΣ – Προεδρία: Ευθύμιος Φλιτούρης, Δ/ντής Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Ημαθίας

10.30–11.00  Α΄ εισήγηση: Σταύρος Γιαγκάζογλου, Σύμβουλος Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υπεύθυνος Γραφείου Έρευνας, Σχεδιασμού και Εφαρμογών Α΄ του Ι.Ε.Π.

11.00–11.30  Β΄ εισήγηση: Παναγιώτης Υφαντής, Επικ. Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

11.30–12.00  Συζήτηση επί των εισηγήσεων

12:00–12:30  Διάλειμμα

Β΄ ΜΕΡΟΣ – Προεδρία: Διονύσιος Διαμαντόπουλος, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ημαθίας