Χρυσόστομος Σταμούλης, “Ο διάλογος δεν είναι αμαρτία” – Συνέντευξη στην εφημερίδα Επενδυτής

Τις τελευταίες ημέρες το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης βρέθηκε στο επίκεντρο της επικαιρότητας. Αφορμή στάθηκε το Συνέδριο “Εκκλησία και Αριστερά”, στο πλαίσιο του οποίου ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Τάσος Κουράκης (μεταξύ πολλών άλλων που δεν έτυχαν ανάλογης προβολής…) έκανε τη δήλωση για τη φορολόγηση των πιστών, προκειμένου να πληρώνεται ο κλήρος, η οποία ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων. Στο θέμα όμως υπάρχει και πολλή ουσία, αφού για δεκαετίες Εκκλησία και αριστερά ήταν δύο κόσμοι που σχεδόν ποτέ δεν είχαν συναντηθεί. Με αυτή την ευκαιρία, ο πρόεδρος του Τμήματος, καθηγητής Χρυσόστομος Σταμούλης, μίλησε στον “Επενδυτή” για το συνέδριο και αποκάλυψε το προσκήνιο, το παρασκήνιο και τις…αντιδράσεις του συνεδρίου.

Διαβάστε τη συνέντευξη παρακάτω:

Χρυσόστομος Σταμούλης, “Ο διάλογος δεν είναι αμαρτία” (συνέντευξη στον Γιώργο Μητράκη-Επενδυτής 2/2/2013) « antidosis.