Παρουσίαση των Πρακτικών του Συμποσίου για τον Αυγουστίνο στο Ποντιφικικό Πανεπιστήμιο Πνευματικότητας Antonianum στη Ρώμη

Την Παρασκευή 18 Γενάρη 2013 παρουσιάστηκαν στο Ποντιφικικό Πανεπιστήμιο Πνευματικότητας Antonianum στη Ρώμη οι τόμοι, ένας στα ιταλικά και ένας στα ελληνικά, των Πρακτικών του Συμποσίου για τον Αυγουστίνο (Ρώμη 3-5.9.2009). Ομιλητές ήταν ο π. Paolo Martinelli, πρόεδρος του Antonianum, o καθολικός Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Κέρκυρας Ιωάννης Σπιτέρης, ο καρδινάλιος π. Andrea Palmieri, γραμματέας της ποντιφικικής Επιτροπής για την Προώθηση της ενότητας των Χριστιανών, ο π. Roberto Dodaro, πρόεδρος του ποντιφικικού Πανεπιστημίου Augustinianum, o Παναγιώτης Αρ. Υφαντής, επ. καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. και επιμελητής του ελληνικού τόμου των Πρακτικών και ο π. Luca Bianchi, καθηγητής στο Antonianum και επιμελητής του ιταλικού τόμου των Πρακτικών. Την εκδήλωση συντόνισε ο π. Alvaro Cacciotti, καθηγητής στο Antonianum.

Μπορείτε να διαβάσετε το ιταλικό και το ελληνικό κείμενο του Παναγιώτη Αρ. Υφαντή παρακάτω:

Το ιταλικό κείμενο

Το ελληνικό κείμενο