Το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ για τον μακαριστό Αντιοχείας Ιγνάτιο

Το Τμήμα Θεολογίας εκφράζει τη θλίψη του για την εκδημία του Πατριάρχου Αντιοχείας κυρού Ιγνατίου Δ΄, κορυφαίου ιεράρχου οικουμενικής ακτινοβολίας στους διορθοδόξους, διαχριστιανικούς και διαθρησκειακούς κύκλους. Ο εκλιπών, βαθύς γνώστης της κλασικής παιδείας, ως Πρόεδρος του Πανεπιστημίου του Μπαλαμάντ του Λιβάνου και της Θεολογικής του Σχολής “Ιωάννης ο Δαμασκηνός”, ενθάρρυνε πλήθος φοιτητών να σπουδάσουν στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ και ειδικότερα στο Τμήμα Θεολογίας στον προπτυχιακό και μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών, πολλοί των οποίων κατέχουν σήμερα υψηλόβαθμες θέσεις στην Εκκλησία της Αντιόχειας και αποτελούν την πλειοψηφία του ερευνητικού και διδακτικού προσωπικού της Θεολογικής Σχολής του Μπαλαμάντ.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ

Καθηγητής Χρυσόστομος Αθ. Σταμούλης

Δείτε και το σύνδεσμο παρακάτω:
Το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ για τον μακαριστό Αντιοχείας Ιγνάτιο | Amen.gr – Πύλη Εκκλησιαστικών Ειδήσεων.