Ανάρτηση των Πρακτικών του 8ου Συνεδρίου Ορθοδόξου Θεολογίας που διοργάνωσε η Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ

Τα πρακτικά του 8ου Συνεδρίου Ορθοδόξου Θεολογίας που διοργάνωσε η Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ. (21-25 Μαΐου 2018) υπό την αιγίδα της Α.Θ.Π. του Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου, έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου.

Μπορείτε να δείτε τα πρακτικά στα ελληνικά και στα αγγλικά.

Από το σημείωμα της Εκδοτικής Επιτροπής

Το σημαντικό αυτό Συνέδριο, δεδομένης της αναστολής παρομοίων πρωτοβουλιών, λόγω της πανδημίας, με υπεύθυνο και αντιπροσωπευτικό τρόπο πρόλαβε να ασχοληθεί εγκαίρως με τα πορίσματα της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου της Ορθοδόξου Εκκλησίας, που πραγματοποιήθηκε από 16 έως 25 Ιουνίου 2016, στο Κολυμπάρι της Κρήτης. Η Επιτροπή που ανέλαβε την έκδοση των Πρακτικών ευρίσκεται στην ευχάριστη θέση να αναρτήσει στο διαδίκτυο ένα μεγάλο αριθμό των εισηγήσεων του Συνεδρίου. Συγκεκριμένα από τις 99 πρωινές εισηγήσεις εν ολομελεία και τις απογευματινές παράλληλες ανακοινώσεις, η Επιτροπή έλαβε 69 κείμενα. Οι επίσημες γλώσσες του Συνεδρίου ήταν η Αγγλική και η Ελληνική. Οι συντάκτες των κειμένων που περιλαμβάνονται  στα Πρακτικά, ακολούθησαν τις εκδοτικές οδηγίες που είχαν λάβει και υπέβαλαν τα έργα τους σε μορφή word, ώστε να διευκολυνθεί η αντίστοιχη μορφοποίηση και η ενσωμάτωσή τους  κατά τη χρονολογική σειρά που εκφωνήθηκαν. Ορισμένα που υποβλήθηκαν σε μορφή pdf  τοποθετήθηκαν στο τέλος του καταλόγου. Τα μέλη της επιτροπής δεν πραγματοποίησαν καμία επέμβαση στα κείμενα. Σε ορισμένα δεν προτάσσεται περίληψη του περιεχομένου, ενώ   από όλα απουσιάζουν τα βιογραφικά σημειώματα των εισηγητών, τα οποία δεν κατέστη δυνατόν να αναζητηθούν, λόγω των δυσκολιών που προέκυψαν από την κρίση της πανδημίας.

Η Εκδοτική Επιτροπή

Καθηγ. Δήμητρα Κούκουρα, Καθηγ. Άννα Κόλτσιου, Αν. Καθηγ. Άννα Καραμανίδου