Φώτιος Ιωαννίδης, Πατέρες και Εκκλησιαστικοί Συγγραφείς της Δύσης, εκδόσεις Μπαρμπουνάκη, Θεσσαλονίκη 2020

Το βιβλίο του καθηγητή της λατινικής πατρολογίας του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ αποτελεί δεύτερη έκδοση αναθεωρημένη και επαυξημένη (832 σελίδες). Το υλικό που αφορά στη μελέτη της λατινικής εκκλησιαστικής γραμματείας είναι πολύ πλούσιο και εκτεταμένο. Η παρούσα έκδοση ανταποκρίνεται στην κάλυψη των διδακτικών απαιτήσεων των μαθημάτων μας στους φοιτητές του Τμήματος Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στο πρώτο μέρος του τόμου παρουσιάζονται στοιχεία του βίου, της εργογραφίας και της διδασκαλίας των επιφανέστερων Πατέρων και εκκλησιαστικών συγγραφέων της Δύσης, που έζησαν και έδρασαν από τα μεταπολεμικά χρόνια μέχρι και τον ΙΑ’ αιώνα. Στο δεύτερο μέρος σταχυολογούνται αντιπροσωπευτικά κείμενα της συγκεκριμένης γραμματείας, στην πρωτότυπη γλώσσα αλλά και σε δική μας νεοελληνική μετάφραση, ώστε οι φοιτητές να έχουν τη δυνατότητα της άμεσης προσέγγισης των πηγών.