Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Fake News και Εκκλησία: Όταν η αλήθεια δοκιμάζεται στον φυσικό της χώρο»

Fake NewsΟ Οργανισμός Ανάδειξης Ελληνικού και Ορθόδοξου Πολιτισμού Aenaos και η πύλη εκκλησιαστικών ειδήσεων Orthodoxia.Info σε συνεργασία με τα Τμήματα Θεολογίας και Δημοσιογραφίας του Αριστοτελείου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης διοργανώνουν επιστημονικό συνέδριο με θέμα: «Fake News και Εκκλησία: Όταν η αλήθεια δοκιμάζεται στον φυσικό της χώρο». Το συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου και του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκόπη Παυλόπουλου και θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη, στην αίθουσα τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ στις 13 και 14 Μαΐου. Για πρώτη φορά στα ελληνικά αλλά και τα διεθνή δημοσιογραφικά και πανεπιστημιακά χρονικά προσεγγίζεται και αναλύεται ένα από τα σημαντικότερα φαινόμενα της εποχής μας, τα Fake News στον χώρο της Θρησκείας και οι επιπτώσεις τους στην κοινωνία, την πολιτική ακόμη και τις διακρατικές σχέσεις. Δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα του συνεδρίου και τους ομιλητές.