Υποδοχή πρωτοετών φοιτητών της κατεύθυνσης μουσουλμανικών σπουδών του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Το υλικό δημιουργήθηκε από την TV 100

59 νέους φοιτητές υποδέχτηκε τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά η κατεύθυνση μουσουλμανικών σπουδών του Τμήματος Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, η οποία ιδρύθηκε πέρυσι, μετά από μακρά περίοδο διαλόγου και διαφωνιών. Μεταξύ των φοιτητών βρίσκονται και 13 ιεροδιδάσκαλοι από περιοχές της Θράκης, οι οποίοι θα μπορούν μετά το τέλος των σπουδών τους να διδάξουν ως θεολόγοι στα σχολεία της περιοχής. Την περασμένη Δευτέρα πραγματοποιήθηκε στη Θεολογική Σχολή η υποδοχή των μουσουλμάνων φοιτητών της κατεύθυνσης μουσουλμανικών σπουδών.

Ρεπορτάζ: Βάσω Λυκουρίνου Κάμερα: Άρης Κατσούδας Μοντάζ: Φρόσω Αστραντίνη. Μιλούν: ΜΠΑΣΙΑ ΡΑΧΜΙ (Φοιτητής Κατεύθυνσης Μουσουλμανικών Σπουδών ΑΠΘ), ΜΕΧΜΕΤ ΑΛΙ (Φοιτητής Κατεύθυνσης Μουσουλμανικών Σπουδών ΑΠΘ), ΙΣΧΑΚ ΚΑΝΙΑΛΙ (Φοιτητής Κατεύθυνσης Μουσουλμανικών Σπουδών ΑΠΘ), ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ(Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΚΑΛΤΣΗΣ (Πρόεδρος Τμ. Θεολογίας ΑΠΘ), ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΖΙΑΚΑ (Αν. Καθηγήτρια Θρησκειολογίας ΑΠΘ)