Πλούτος και χριστιανική πίστη – Amen.gr

Άρθρο του καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Μιλτιάδη Κωνσταντίνου στο Amen. gr

Το ζήτημα του πλούτου, ένα από τα πιο ακανθώδη και δυσεπίλυτα προβλήματα, που ποτέ δεν έπαψε να απασχολεί τους ανθρώπους όλων των εποχών, θίγει η ευαγγελική περικοπή Ματ 19:16-26. Πρόκειται για ένα θέμα που, παρά τις θέσεις που κατά καιρούς διατυπώθηκαν από φιλοσόφους, οικονομολόγους και πολιτικούς, παρά τους αγώνες που έγιναν και τις πρακτικές που εφαρμόστηκαν από επαναστάτες και κυβερνήσεις, δεν έχει μέχρι σήμερα βρει μια γενικά αποδεκτή και ικανοποιητική λύση. Ο πλούτος εξακολουθεί καθ’ όλην τη διάρκεια της ανθρώπινης Ιστορίας να χωρίζει τους ανθρώπους, να οδηγεί ακόμη και αδέλφια στην αλληλοσφαγή και γενικά όλοι τον καταριούνται ως πηγή δεινών και ταυτόχρονα όλοι να τον επιδιώκουν όσο τίποτε άλλο περισσότερο.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο παρακάτω:

Amen.gr.