O xαιρετισμός του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Καθηγητή Παναγιώτη Σκαλτσή στο διήμερο Φεστιβάλ κατά των εξαρτήσεων – ναρκωτικών

ΣκαλτσήςΚυρίες καί κύριοι σύνεδροι,

Εἶναι γεγονός ὅτι τίς τελευταῖες δεκαετίες καί ἰδιαίτερα στίς μέρες μας ἡ μάστιγα τῶν ναρκωτικῶν θερίζει τή νεολαία μας, καί ἡ ἐξ αὐτῶν ἐξάρτηση ἔχει ἀναχθεῖ σέ ὕψιστη παθογένεια τῆς κοινωνίας μας. Ἀκόμη καί στό χῶρο τῆς Πανεπιστημιακῆς Κοινότητας τό πρόβλημα δέν εἶναι μικρό. Σέ καθημερινή βάση γινόμαστε μάρτυρες διακίνησης ἐξαρτησιογόνων οὐσιῶν. Τό φαινόμενο αὐτό μεταφερόμενο στό σπίτι μας, ἔρχεται νά μᾶς ἀφυπνίσει καί νά μᾶς ὑπενθυμίσει τό χρέος μας ἀπέναντι στά παιδιά μας. Τό Πανεπιστήμιο εἶναι χῶρος ἐκπαίδευσης, μαθητείας στή γνώση, ἄσκησης στήν ἀρετή καί ἀναφορᾶς σέ ὑψηλές στοχεύσεις καί ἐπιδιώξεις. Τά ναρκωτικά δέν συνάδουν μέ αὐτή τή δυναμική και ἀποστολή. Ἀπεναντίας μολύνουν τήν ἀκαδημαϊκή μας ἀτμόσφαιρα, ὑποβαθμίζουν τό χῶρο τῆς δουλειᾶς μας, σπρώχνουν τά νειάτα στήν ἀπαξίωση καί τό θάνατο.

Ἀπό τήν ἄποψη αὐτή ἀξίζει κάθε ἔπαινος στίς πρωτοβουλίες τόσο τῆς Πανεπιστημιακῆς Ἀρχῆς, ὅσο καί κάθε ἄλλον φορέα, πού ἔχουν ὡς στόχο νά ἐνημερώσουν, συζητήσουν καί πρακτικά ἀντιμετωπίσουν τήν πληγή πού μᾶς πονάει, ἀλλά καί μᾶς ἐκθέτει. Ἡ Διεπιστημονική Ἐπιτροπή πού ἔχει ὁριστεῖ ἀπό τή Σύγκλητο τοῦ Πανεπιστημίου μας σέ συνεργασία μέ φορεῖς πού ἀγωνιοῦν καί παλεύουν κατά τῶν ἐξαρτήσεων (ΠΕΘΕΑ.ΑΡΓΩ / ΙΑΝΟΣ / ΚΕΘΕΑ / ΟΚΑΝΑ / ΜΕΘΕΞΙΣ / ΠΠΑ), μέ τό διήμερο φεστιβάλ πού διοργανώνει, ἐπιβεβαιώνει αὐτό τό ἐνδιαφέρον.

Ὁ τίτλος, σύνθημα θά ἔλεγα: «Νικώντας τήν ἐξάρτηση, κερδίζοντας τή ζωή. Τό Α.Π.Θ. στόν ἀγώνα κατά τῶν ἐξαρτήσεων», προσδιορίζει καί ἀναδεικνύει τήν ποιότητα τοῦ Προγράμματος τῶν διημέρων ἐκδηλώσεων στό Α.Π.Θ. κατά τῶν ναρκωτικῶν. Στό Πρόγραμμα αὐτό, πλούσιο κατά πάντα καί ἐνδιαφέρον, συμμετέχει καί ἡ Θεολογική Σχολή, καθηκόντως θά ἔλεγα μιά καί ὁ ρόλος της γιά τήν ποιότητα τῆς ζωῆς μας εἶναι ἀκόμη μεγαλύτερος. Μέ τήν προβολή εἰδικῶν γιά τό σοβαρό αὐτό θέμα μικροφίλμς, ἀνοίγει ἕνα ἀκόμη παράθυρο τοῦ Πανεπιστημίου μας πρός τήν κοινωνία. Συμβάλλει στήν ἐνημέρωση καί εὐαισθητοποίηση τῶν φοιτητῶν καί τῶν καθηγητῶν σχετικά μέ τήν ὑποχρέωση ὅλων μας νά δώσουμε νόημα στή ζωή σ΄ αὐτούς πού λανθασμένες ἐπιλογές τούς ἔφεραν στήν παγίδα καί τά ἀδιέξοδα τῶν ἐξαρτήσεων.

Μέ τίς σκέψεις αὐτές χαιρετίζω κι έγώ τήν ἐνταγμένη στό καλλιτεχνικό πρόγραμμα τοῦ διημέρου σημερινή ἐκδήλωση στή Θεολογική Σχολή, συγχαίρω τούς ὀργανωτές της καί εὔχομαι πλήρη ἐπιτυχία στίς πνευματικοῦ καί κοινωνικοῦ χαρακτῆρα στοχεύσεις της.