9η Ἐπιστημονική Ἡμερίδα Θεολόγων καθηγητῶν Δευτεροβάθμιας Ἐκπαίδευσης μέ θέμα: "Εκκλησία και ελληνικός κόσμος. Συνάντηση και συμπόρευση"

Συναγωγή 0101

H 9η Ἐπιστημονική Ἡμερίδα Θεολόγων καθηγητῶν Δευτεροβάθμιας Ἐκπαίδευσης μέ θέμα: Εκκλησία και ελληνικός κόσμος. Συνάντηση και συμπόρευση θά πραγματοποιηθεῖ την Τρίτη 14 Ἰουνίου 2016 στό Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο στή Βέροια (πλησίον τοῦ Βήματος τοῦ Ἀποστόλου Παύλου). Ἡ Ἡμερίδα διοργανώνεται ἀπό τήν Ἱερά Μητρόπολη Βεροίας σέ συνεργασία μέ τήν Σχολική Σύμβουλο Θεολόγων κ. Μαρία Συργιάννη και τήν Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Ἐκπαίδευσης Ημαθίας στο πλαίσιο των εκδηλώσεων των ΚΒ΄ ΠΑΥΛΕΙΩΝ, «Απόστολος Παύλος και φιλόσοφοι. 2400 έτη από τη γέννηση του Αριστοτέλη». Θά χορηγηθοῦν βεβαιώσεις συμμετοχῆς. Ακολουθεί το πρόγραμμα.

10:00-10:30    Προσέλευση – ἐγγραφές

10:30-10:45    Προσφωνήσεις – Χαιρετισμοί

Ἔναρξη τῶν ἐργασιῶν τῆς ἡμερίδας ἀπό τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελέημονα

Α ΜΕΡΟΣ

Πρόεδρος: Αναστασία Μαυρίδου, Δ/ντρια ΔΔΕ Ημαθίας

11:00-11:30  Άννα Κόλτσιου,  καθηγήτρια  Τμήματος Θεολογίας  ΑΠΘ, «Τα κείμενα της θείας λατρείας και ο θησαυρός της ελληνικής γλώσσας».

11:30-11:45    Συζήτηση επί της εισήγησης

11:45-12:00    Διάλειμμα

Β ΜΕΡΟΣ

Πρόεδρος:  Μαρία Συργιάννη, Σχολική Σύμβουλος Θεολόγων

12:00-12:30  Γεώργιος Ζωγραφίδης, αναπληρωτής  καθηγητής  Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ «Συγκατοίκηση Ελληνισμού Χριστιανισμού στην Ύστερη Αρχαιότητα. Φιλοσοφικές μαρτυρίες».

12:30-12:45   Συζήτηση επί της εισήγησης

12:45-13:00   Συμπεράσματα – Λήξη ἐργασιῶν ἡμερίδας