Ορθοδοξία και Ισλάμ συνομιλούν στη Θράκη | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Άρθρο του Σάκη Ιωαννίδη

… Για πολλά χρόνια οι μουσουλμάνοι μαθητές που φοιτούσαν στα δημόσια σχολεία της Θράκης «έχαναν» την ώρα των Θρησκευτικών καθώς δεν υπήρχε σχετικό μάθημα. «Θυμάμαι ότι βγαίναμε έξω και παίζαμε εκείνη την ώρα. Νιώθαμε όμως ότι έχουμε κάτι το διαφορετικό από τα υπόλοιπα παιδιά. Ήταν ένα είδος διαχωρισμού με βάση τη θρησκεία», λέει στην «Κ» ο ιεροδιδάσκαλος Μπασιά Ραχμή.

Επισκεφθήκαμε την Ξάνθη, την Κομοτηνή και το Διδυμότειχο και μπήκαμε στις τάξεις όπου υλοποιείται ένα πρωτοποριακό επιμορφωτικό πρόγραμμα του υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων για τους ιεροδιδάσκαλους που υπηρετούν στα σχολεία και στα τζαμιά της περιοχής και τους χριστιανούς θεολόγους, με στόχο να φέρει σε επαφή και διάλογο τους διδάσκοντες των δύο θρησκειών.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο παρακάτω:

Πηγή: Ορθοδοξία και Ισλάμ συνομιλούν στη Θράκη | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ