Τα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

DSC_6209

Την Θεολογική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν την Τρίτη 17 Μαρτίου οι μαθητές της Γ΄ γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη. Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών βρέθηκαν στον χώρο του Πανεπιστημίου και στο ακαδημαϊκό αμφιθέατρο για μία ώρα. Εκεί ενημερώθηκαν από πανεπιστημιακούς δασκάλους γύρω από ζητήματα που σχετίζονται με το μάθημα. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευαν ο θεολόγος κ. Θανάσης Ρογκότης και οι φιλόλογοι κ.κ. Θανάσης Σιδερίδης και Ισαάκ Ανδρουλάκης. Οι μαθητές άκουσαν από την αναπληρώτρια καθηγήτρια της Θρησκείας και της Ηθικής κ. Νίκη Παπαγεωργίου και την επίκουρη καθηγήτρια της Θρησκειολογίας κ. Αγγελική Ζιάκα αναλύσεις και πληροφορίες για το θρησκευτικό φαινόμενο ανά τον κόσμο, για ζητήματα θρησκευτικού φανατισμού και ανεξιθρησκίας σήμερα και στο παρελθόν και για τις θρησκευτικές κοινότητες στον ελλαδικό χώρο. Ακολούθησαν ερωτήσεις και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.