Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ: Ιστορική απόφαση η ίδρυση κατεύθυνσης Ισλαμικών Σπουδών | Amen.gr

StamoulisΙστορική απόφαση ευθύνης χαρακτηρίζει την απόφαση της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης να προχωρήσει στην ίδρυση «εισαγωγικής κατεύθυνσης μουσουλμανικών σπουδών», ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας, Καθηγητής Χρυσόστομος Σταμούλης, ο οποίος μέσω του Amen.gr απαντά στον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης και σε όλους όσους κάνουν λόγο για εγκληματική απόφαση. «Εάν η γνώση είναι έγκλημα, ναι με την απόφασή μας αυτή έχουμε εγκληματήσει», τονίζει ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας ο οποίος υπερασπίζεται την ανεξαρτησία του Πανεπιστημίου και τονίζει ότι «οι Θεολογικές Σχολές στην Ελλάδα δεν ανήκουν στην Εκκλησία». Διαβάστε τη σύντομη συνέντευξη που παραχώρησε στο Amen.gr ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας παρακάτω:

Amen.gr – Πύλη Εκκλησιαστικών Ειδήσεων