Άρχισε και συνεχίζεται με επιτυχία το θερινό σχολείο που διοργανώνει για πρώτη φορά το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

summer-school-brochure_Page_1Άρχισε πριν από δύο εβδομάδες και ολοκληρώνεται την προσεχή Παρασκευή το Summer School Course “Learning about Orthodox Theology-Past and Present”, το οποίο διοργανώνει το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ για πρώτη φορά (δείτε το περιεχόμενο των μαθημάτων σε παλαιότερη ανάρτηση). Το αγγλόφωνο πρόγραμμα θερινών μαθημάτων του Τμήματος, το οποίο διεξάγεται κατά το χρονικό διάστημα 23 Ιουνίου-12 Ιουλίου του 2014 είναι πιλοτικό και οι συμμετέχοντες σε αυτό ελπίζουν να καταγραφεί ως πρωτοποριακό για τη Θεολογική Σχολή. Η επιστημονική επιτροπή του θερινού σχολείου απαρτίζεται από την Καθηγήτρια Δήμητρα Κούκουρα, τον Αναπληρωτή Καθηγητή Χρήστο Αραμπατζή και τον Λέκτορα Μόσχο Γκουτζιούδη. Σε αυτό συμμετέχουν 14 διδάσκοντες καθηγητές του Τμήματος Θεολογίας και 8 φοιτητές από τη Ρώμη, την Εσθονία, τη Γερμανία, την Κίνα και αλλού, με έντονα ενδιαφέροντα. Τα μαθήματα γίνονται στο Εργαστήρι της Παιδαγωγικής (από 23/6 μέχρι 3/7 τις απογευματινές ώρες και στη συνέχεια μέχρι το τέλος τις πρωινές). Οι φοιτητές εκτός από τα μαθήματα έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιούν εκπαιδευτικές εκδρομές με ξενάγηση εντός και εκτός Θεσσαλονίκης σε χώρους με ιδιαίτερο πολιτιστικό ενδιαφέρον.