Ομάδα μεταπτυχιακών φοιτητών και καθηγητών από το Ινστιτούτο Λειτουργικής Μουσικής του Πανεπιστημίου του Yale επισκέφτηκαν το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

Κείμενο: Δήμητρα Κούκουρα, καθηγήτρια Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Ομάδα 90 μεταπτυχιακών φοιτητών και καθηγητών από το Ινστιτούτο Λειτουργικής Μουσικής του Πανεπιστημίου του Yale (Yale Institute of Sacred Music), συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του Ινστιτούτου Dr Martin Jean και τον Επισκ. Καθ. π. Στέφανο Αλεξόπουλο, επισκέφτηκαν το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ, στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής στην Αθήνα, την Ι. Μ. οσίου Λουκά, τους Δελφούς, τα Μετέωρα, τη Θεσσαλονίκη και την Κωνσταντινούπολη. Στους διακεκριμένους ερευνητές στον κλάδο της Πρακτικής Θεολογίας (Λειτουργική, Ομιλητική και Λειτουργική Μουσική) απηύθυνε θερμό χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Τμήματος Καθ. Χρ. Σταμούλης, διευθυντής και ο ίδιος χορωδίας και ορχήστρας και ο Λέκτ. του Τμήματος Ποιμαντικής π. Χρ. Νάσης. Εξάλλου οι Καθηγητές του Τμήματος Θεολογίας Π. Βασιλειάδης και Δ. Κούκουρα απήντησαν σε ενδιαφέρουσες ερωτήσεις για τις θεολογικές σπουδές στην Ελλάδα, τον αριθμό και την προέλευση των αλλοδαπών φοιτητών, τη συμμετοχή των πιστών στη θ. λειτουργία και τους τρόπους μετάδοσης του μηνύματος του Ευαγγελίου. Η συνάντηση έληξε με θαυμάσιους ύμνους που απέδωσε η φιλοξενούμενη ομάδα.