O εορτασμός της μνήμης του αποστόλου Παύλου στην Ιερά Μονή Βλατάδων

Οι τελετές του εορτασμού της μνήμης του αποστόλου Παύλου θα λάβουν χώρα 18-29 Ιουνίου κατά το παρακάτω πρόγραμμα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014

19.00 Μέγας εσπερινός στο καθολικό της Ι. Μονής Βλατάδων.

Παύλειος Λόγος από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ κ. Κυριακούλα Παπαδημητρίου με θέμα: «Το κήρυγμα του αποστόλου Παύλου για την ανάσταση του Χριστού. Η ρητορική της Ανάστασης».

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014

07.30 Όρθρος και Θεία Λειτουργία στο καθολικό της Ι. Μονής Βλατάδων.

11.00 Στο αμφιθέατρο της Ι. Μονής Βλατάδων τελευταία συνεδρία και λήξη των εργασιών του Διεθνούς Συνεδρίου «Η Αρχαία Χριστιανική Γραμματεία και τα Χριστιανικά Απόκρυφα» με τις διαλέξεις των Καθηγητών:

Jean-Daniel Kaestli (Πανεπιστήμιο Λωζάννης), La reception des Actes de Paul. Retour sur quelques vicissitudes d’un texte “profitable à l’àme” (ψυχωφελής).

Συμεών Πασχαλίδη (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης), Οι βυζαντινές απόκρυφες παραδόσεις για τους Αποστόλους: Η περίπτωση του αποστόλου Παύλου.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσει δεξίωση.