Συνάντηση του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ με τον Πρόεδρο της Ιερατικής Σχολής του Ντον

20140522_125504

Την περασμένη Πέμπτη στις 22 Μαΐου ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, καθηγητής Χρυσόστομος Σταμούλης συναντήθηκε στο γραφείο του με τον Πρόεδρο της Ιερατικής Σχολής του Ντον της Ρωσίας, πρωτοπρεσβύτερο Τιμόθεο Φετίσοβ. Στην Ιερά Μητρόπολη Ροστόβ να Ντονού λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια Ιερατική Σχολή ανωτάτου πανεπιστημιακού επιπέδου. Από τη φετινή χρονιά έγινε αναβάθμιση του εκπαιδευτικού προσωπικού της Σχολής με συμμετοχή αποφοίτων των Ιερατικών Ακαδημιών του Πατριαρχείου της Μόσχας, του Ορθοδόξου Πανεπιστημίου του Αγίου Τίχωνα της Μόσχας και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης. Δόθηκε επίσης μεγάλη έμφαση στην εκμάθηση της αρχαίας και της νέας ελληνικής γλώσσας. Οι δύο Πρόεδροι συζήτησαν τις δυνατότητες συνεργασίας μεταξύ των δύο Σχολών για την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση του διδακτικού προσωπικού της Ιερατικής Σχολής του Ντον, τη διαρκή ενημέρωσή των Ρώσων καθηγητών για συνέδρια και λοιπές επιστημονικές δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα στη Θεσσαλονίκη, ακόμη και τη δυνατότητα πρόσβασής τους στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ.