ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ (ΠΕΓΑ) «ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ: ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ»

ΑΦΙΣΑ ΠΕΓΑΤο έργο “Σύγχρονες μορφές ανάπτυξης τουρισμού: Καινοτόμες δράσεις” στα πλαίσια του Προγράμματος Επικαιροποίησης Γνώσεων Αποφοίτων (ΠΕΓΑ) του ΕΣΠΑ εντάχτηκε στο Πρόγραμμα τις αρχές του 2014. Σήμερα, και παρά τα ασφυκτικά χρονικά πλαίσια, βρίσκεται ήδη στην υλοποίηση του πρώτου κύκλου εφαρμογής του. Θα ακολουθήσει ο δεύτερος και τρίτος κύκλος εφαρμογής, κατά το χειμερινό και θερινό εξάμηνο, αντίστοιχα, του πανεπιστημιακού έτους 2014-2015. Η συνεργασία αυτή θα οδηγήσει σύμφωνα με τους εμπνευστές της στην ανάδειξη εναλλακτικών μορφών τουρισμού μέσα από την ανάπτυξη συνδυασμένων καινοτόμων δράσεων, ως συμβολή στην επαγγελματική προοπτική των αποφοίτων ΑΕΙ και ΤΕΙ και συνακόλουθα στην αναπτυξιακή προοπτική της εγχώριας οικονομίας, στον καίριο Τομέα του Τουρισμού. Συμπράττοντα Πανεπιστημιακά Τμήματα: 1) Τμήμα Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ, 2) Τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ, 3) Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού ΑΠΘ, 4) Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού [Σερρών] ΑΠΘ, 5) Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, 6) Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ, 7) Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ, 8) Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, 9) Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ, 10) Τμήμα Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΑΠΘ, 11. Τμήμα Μηχανολόγων – Μηχανικών ΑΠΘ.

Οδός Κουρητών 0212

Τα μαθήματα που θα διδαθχούν από τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ και αφορούν τη θεματική ενότητα του Θρησκευτικού Τουρισμού θα πραγματοποιηθούν με τρεις τρόπους διδασκαλίας: δια ζώσης, σύγχρονη εξ’ αποστάσεως και ασύγχρονη εξ’ αποστάσεως.

Μαθήματα και διδάσκοντες

ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ – Χ. ΤΣΙΡΩΝΗΣ

ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ (ΕΡΜΗΝΕΙΑ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ) – Γ. ΧΑΤΖΟΥΛΗ

ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ. ΣΥΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ. (ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ) – Ν. ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ