Χαιρετιστήριο μήνυμα του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας με αφορμή την έκδοση του τιμητικού τόμου «Γηθόσυνον σέβασμα» εις μνήμην του καθηγητή Ιωάννη Φουντούλη

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΠρος τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ
Καθηγητή κ. Μιχαήλ Τρίτο
Θεσσαλονίκη

Αξίζουν ολόψυχα συγχαρητήρια στους διοργανωτές του παρόντος συνεδρίου. Με ιδιαίτερη πάντα συγκίνηση αναλογίζομαι τον εκλεκτό ακαδημαϊκό συνάδελφο Ιωάννη Φουντούλη, με τον οποίο μας συνέδεσε ειλικρινής φιλία από τα φοιτητικά μας χρόνια μετά τη Γερμανική Κατοχή. Ήταν δύο έτη μεγαλύτερος στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και με τον ευγενή χαρακτήρα του σε μας τους νεωτέρους ενέπνεε πηγαία εκτίμηση και αγάπη.

Σήμερα με το επιστημονικό αυτό συνέδριο και την επίσημη τελετή όπου παρουσιάζεται ο τιμητικός τόμος «Γηθόσυνον σέβασμα», δεν πρόκειται απλώς για ανάμνηση μιας καρποφόρου ζωής, αλλά για χρέος εντρυφήσεως στις εξαιρετικές λειτουργικές του μελέτες.

Ο αείμνηστος φίλος ακαδημαϊκός δάσκαλος παραμένει πάντα εμπνευστής και οδηγός για τους θεολόγους, που θέλουν να διακονήσουν την Εκκλησία με σοβαρή μελέτη και συνέπεια.

Τίρανα 18 Φεβρουαρίου 2014

+ ο Τιράνων Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας Αναστάσιος