Ο Κώστας Ζουράρις και η Βούλα Πατουλίδου στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

Στον πρώτο όροφο της Θεολογικής Σχολής σήμερα υπήρχε από το πρωί εντονότατη κινητικότητα. Ήδη από τις 12.οο το Α΄ αμφιθέατρο ήταν γεμάτο από φοιτητές. Λίγα λεπτά αργότερα δεν έπεφτε κυριολεκτικά καρφίτσα. Φοιτητές αλλά και καθηγητές των δύο τμημάτων της Θεολογικής Σχολής είχαν πάρει όλοι θέση από νωρίς για να παρακολουθήσουν την εκδήλωση με ομιλητή τον Κώστα Ζουράρι. Ο καθηγητής των μαθημάτων της φιλοσοφίας του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Λάμπρος Σιάσος και οι συνεργάτες του οργάνωσαν τη λαμπρή αυτή εκδήλωση. Σύμφωνα με την πρόσκληση που είχε διανεμηθεί ομιλητής ήταν ο Κώστας Ζουράρις, ο οποίος θα μιλούσε για το θέμα «Ελληνική Δημοκρατία».

Προς έκπληξη όλων, ακόμη και του κ. Σιάσου, υπάρχαν άλλοι τρεις καλεσμένοι. Η ολυμπιονίκης Βούλα Πατουλίδου, ο συγγραφέας κ. Κρίτων Σαλπιγκτής και ο αρχιτέκτονας κ. Γεώργιος Χατζηπαντελής μπήκαν μαζί με τον κ. Ζουράρι στο αμφιθέατρο και απηύθυναν έναν χαιρετισμό στο ακροατήριο, ενώ στη συνέχεια παρακολούθησαν όλοι μαζί την ομιλία του γνωστού πολιτειολόγου. Ο καθηγητής κ. Λάμπρος Σιάσος έκανε μια μικρή εισαγωγή, ακολούθησε η σύντομη ομιλία του κ. Ζουράρι και στη συνέχεια έγινε ενδιαφέρουσα συζήτηση με το ακροατήριο. Το ενδιαφέρον υπήρξε μεγάλο, καθώς μόλις πριν λίγες ημέρες κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Αρμός το νέο βιβλίο του κ. Ζουράρι με τίτλο Ελληνική Δημοκρατία.