Διαπρεπείς απόφοιτοι του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ μίλησαν για τη σχέση τους με αυτό σε ειδική εκδήλωση

Το απόγευμα της Δευτέρας 9 Δεκεμβρίου 2013 μια εκδήλωση διαφορετική από τις συνηθισμένες έλαβε χώρα στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ. Κατά τη διάρκεια της εξωτερικής αξιολόγησης από ειδική επιτροπή αποτελούμενη από καθηγητές του εξωτερικού, απόφοιτοι του Τμήματος Θεολογίας ήταν προσκεκλημένοι για να μιλήσουν για τη σχέση τους με αυτό. Πολλοί από αυτούς είχαν ολοκληρώσει και μεταπτυχιακές σπουδές ή ήταν και κάτοχοι διδακτορικού τίτλου από το ίδιο Τμήμα. Θεολόγοι που διαπρέπουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και σε άλλους επαγγελματικούς χώρους (Εκκλησία, πολιτική, Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, Κοινωνικούς Οργανισμούς, Στρατιωτικά Σώματα, κλπ.) μίλησαν για το Τμήμα Θεολογίας, τις σπουδές τους σε αυτό, τους καθηγητές και τη διαρκή συνεργασία μαζί τους.

Axiolog_38

Ανάμεσα στους πολλούς προσκεκλημένους που βρέθηκαν στην αίθουσα συνεδριάσεων του πρώτου ορόφου της Θεολογικής Σχολής είπαν λίγα λόγια για τη σχέση τους με το Τμήμα Θεολογίας οι παρακάτω:

Ο Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων

Ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ. Άνθιμος

Η Βουλευτής Β΄ Θεσσαλονίκης κ. Σταυρούλα Ξουλίδου

Ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Ιωάννης Γαλάνης

Ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Ιωάννης Καραβιδόπουλος

Ο Πτέραρχος της Αεροπορίας κ. Αθανάσιος Παπανικολάου

Η Καθηγήτρια ΑΣΠΕΤΕ, Πρόεδρος Δημοτικών Μέσων Ενημέρωσης και Δημοτική Σύμβουλος του Δήμου Θεσσαλονίκης κ. Σοφία Ασλανίδου

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Α.Π.Θ. κ. Γεώργιος Ζωγραφίδης

Ο Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων Θεσσαλονίκης κ. Πολύβιος Στράντζαλης

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Γεώργιος Καρατάσιος

Ο Σύμβουλος της Διακοινοβουλευτικής Συνέλευσης Ορθοδοξίας κ. Κώστας Μυγδάλης

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Παναγιώτης Ταμβάκης

Η Σχολική Σύμβουλος Θεολόγων Κεντρικής Μακεδονίας κ. Μαρία Συργιάννη

Η Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Λαγκαδά κ. Άννα Τιρικανίδου

Ο πρώην Πρόεδρος του Θεολογικού Συνδέσμου Καιρός κ. Γρηγόρης Μαυροκωστίδης

Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής και σκηνοθέτης του Δ. Τρικάλων κ. Στ. Νταλάσης

Ο Λέκτορας π. Florin-Catalin Ghit (Ρουμανία)

Ο Ραδιοφωνικός παραγωγός κ. Θεόδωρος Εξηντάρης

Η  θεολόγος του Πειραματικού Λυκείου Μακεδονίας κ. Ξανθή Αλμπανάκη

Ο Διευθυντής του Κέντρου Διαχριστιανικού Διαλόγου Together π. Ιουστίνος Κεφαλούρος

Ο κ. Ιωάννης Σαντουρτζόγλου (εργαζόμενος στην Ε.Σ.Β.Ε.)

Η κ. Ειρήνη Μυτιληναίου (εργαζόμενη στην Ε.Σ.Β.Ε.)