Το Τμήμα Θεολογίας του Α.Π.Θ. σε διαδικασία εξωτερικής αξιολόγησης

Axiologisi_5_01

Άρχισε σήμερα το πρωί και θα διαρκέσει μέχρι και αύριο το απόγευμα (Τρίτη 10/12/2013) η αξιολόγηση του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. από εξωτερική επιτροπή αξιολόγησης αποτελούμενη από καθηγητές Πανεπιστημίων της Αμερικής και της Ευρώπης. Το πρωί στην αίθουσα της Συγκλήτου του Α.Π.Θ. τα μέλη της εξωτερικής επιτροπής αξιολόγησης υποδέχτηκε η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού κ. Δέσπω Αθ. Λιάλιου και τους ενημέρωσε για τη λειτουργία του Πανεπιστημίου γενικά. Η επιτροπή αυτή την ώρα βρίσκεται στην αίθουσα συνεδριάσεων στον πρώτο όροφο της Θεολογικής Σχολής και ενημερώνεται από τον Πρόεδρο και μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Θεολογίας για τη λειτουργία του.

Axiologisi_13

Τα μέλη της εξωτερικής επιτροπής αξιολόγησης είναι οι παρακάτω:

1. Dr. Elias Assaad Kattan, Professor of Orthodox Theology, Centre of Religious Studies, University of Münster, Münster, Germany
  2. Dr. Nicolas Prevelakis, Lecturer of Social Studies, Harvard University & Assistant Director of Curricular Development, Harvard’s Center for Hellenic Studies, Cambridge, Massachusetts, U.S.A.
  3. Prof. Christopher Veniamin, Professor of Patristics, Saint Tikhon’s Orthodox Theological Seminary, South Canaan, Pennsylvania, U.S.A.
  4. Prof. Anton Vrame, Director, Department of Religious Education, Greek Orthodox Archdiocese of America, Brookline, Massachusetts, U.S.A.

Axiolog_93