Συνέδριο στο Α.Π.Θ. με θέμα: Το Γέλιο και το Χιούμορ. Μια Διεπιστημονική Ματιά

pROSΗ Φοιτητική Πρωτοβουλία Διεπιστημονικών Δράσεων του Α.Π.Θ. διοργανώνει διατμηματικό συνέδριο με θέμα: Το γέλιο και το χιούμορ. Μια διεπιστημονική ματιά. Το συνέδριο θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη Τρίτη 3 και Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013 στο  Αμφιθέατρο Ι ΚΕ.Δ.Ε.Α.

Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

17.00-18.30 Εγγραφές
18.15-18.30 Χαιρετισμοί
Γιάννης Μυλόπουλος, Πρύτανης Α.Π.Θ.

Α΄ Συνεδρία: Χαμογελάτε, Τρομάζει τους Άλλους

Προεδρείο: Ζαχαρίας Σκούρας, Καθηγητής, Τμήμα Βιολογίας, Α.Π.Θ.-Ζαΐρα Παπαληγούρα, Αναπλ. Καθηγήτρια, Τμήμα Ψυχολογίας, Α.Π.Θ.

18.30-18.50 Η νευροβιολογία και η καταγωγή του γέλιου, Αθανάσιος Ντινόπουλος, Καθηγητής, Τμήμα Κτηνιατρικής Α.Π.Θ.

18.50-19.10 Μυθοπλασία, θέατρο, σεξ και χιούμορ: εργαλεία στην εκπαίδευση των μεγάλων “παιδιών”, Δημήτρης Κούβελας, Καθηγητής, Ιατρική Σχολή, Α.Π.Θ.

19.10-19.30 Παρουσίαση: Το Χιούμορ στη Βρεφική Ηλικία, Νίκου Ευτυχία, Μπαλλή Βασιλική & Μπάμπαλου Χριστίνα-Ελένη Μεταπτυχιακές Φοιτήτριες, Τμήμα Ψυχολογίας Α.Π.Θ.

19.30-20.00  Συζήτηση
20.00  Τέλος Πρώτης Μέρας

Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013

Β΄ Συνεδρία: Το Γέλιο Βγήκε απ’ τον Παράδεισο

Προεδρείο: Χρυσόστομος Σταμούλης, Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας, Α.Π.Θ.

11.00-11.20 Χαμογελώντας με την Βίβλο, Μιλτιάδης Κωνσταντίνου, Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας, Α.Π.Θ.

11.20-11.4 Η ειρωνεία του Αυτοκεφάλου: Θεόκλητος Φαρμακίδης και Κωνσταντίνος Οικονόμος σε διάλογο, Ευστάθιος Λιανός-Λιαντής, Υποψ. Διδάκτωρ, Τμήμα Θεολογίας, Α.Π.Θ.

11.40-12.00  Συζήτηση
12.00-12.30 Διάλειμμα

Γ΄ Συνεδρία: Χα χα χα

Προεδρείο:

12.30-12.50  Μισανθρωπία, γέλιο και χιούμορ, Γιώργος Καρανικόλας, Δικηγόρος, Διδάκτωρ Νομικής Α.Π.Θ.

12.50-13.10 Το χιούμορ στην εποχή της κρίσης: μίσος, μηδενισμός, αυτοσαρκασμός, Βασίλης Βαμβακάς, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Δημοσιογραφίας, Α.Π.Θ.

13.10-13.40  Συζήτηση

13.40  Μεσημεριανή Διακοπή

Δ΄ Συνεδρία: 2000 Χρόνια Χιούμορ

Προεδρείο: Γιώργος Ζωγραφίδης, Αναπλ. Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής, Α.Π.Θ.

18.30-18.50 Πλατωνικός διάλογος και αττική κωμωδία, Βασίλης Κάλφας, Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής, Α.Π.Θ.

18.50-19.10 Κλαυσίγελος: Το Χιούμορ των Μοντέρνων Καιρών, Ιωάννα Ναούμ, Λέκτορας, Τμήμα Φιλολογίας Α.Π.Θ.

19.10-19.40  Συζήτηση

Λήξη Συνεδρίου και Χορήγηση Βεβαιώσεων

Σχολές και Τμήματα του Α.Π.Θ. που συμμετέχουν: Τμήμα Θεολογίας, Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας, Νομικής, Κτηνιατρικής,  Ιατρική Σχολή, Τμήμα Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης

Οργανωτική Επιτροπή:

Νικόλαος Κουζηνός, φοιτητής Τμήμα Θεολογίας

Δημήτριος Κύρου, φοιτητής, Τμήμα Ψυχολογίας

Ιωάννα Μπαρτσίδη, φοιτήτρια, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής

Δημήτριος Τσιμπουκλής, φοιτητής, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής

Επιστημονική Επιτροπή:

Βασίλης Κάλφας, Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής Α.Π.Θ.

Ιωάννα Ναούμ, Λεκτόρισσα, Τμήμα Φιλολογίας Α.Π.Θ.

Αθανάσιος Ντινόπουλος, Καθηγητής, Τμήμα Κτηνιατρικής Α.Π.Θ.

Ζαΐρα Παπαληγούρα, Καθηγήτρια, Τμήμα Ψυχολογίας, Α.Π.Θ.

Ζαχαρίας Σκούρας, Καθηγητής, Τμήμα Βιολογίας, Α.Π.Θ.

Στην επιστημονική παρουσίαση συμμετείχαν οι  Μεταπτυχιακές Φοιτήτριες του Τμήματος Ψυχολογίας:

Βαϊραμάκη Σοφία
Ελευθεριάδου Ροδή
Μπαλλή Βασιλική

Μπάμπαλου Χριστίνα-Ελένη, Υπότροφος του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αλέξανδρος, Σ. Ωνάσης

Νίκου Ευτυχία
Παπαλαζάρου Αλεξάνδρα