Αντιπροσωπεία καθηγητών και φοιτητών του Ινστιτούτου Παιδαγωγικής και Παιδοψυχιατρικής του Κρατικού Πανεπιστημίου του Ουράλ της Ρωσίας επισκέφτηκε το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

Του επίκουρου καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Ηλία Ευαγγέλου

Αντιπροσωπεία καθηγητών και φοιτητών του Ινστιτούτου Παιδαγωγικής και Παιδοψυχιατρικής του Κρατικού Πανεπιστημίου του Ουράλ (Αικατερίνμπουργκ) της Ρωσίας επισκέφτηκε το μεσημέρι της Δευτέρας 21 Οκτωβρίου 2013 το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ, στα πλαίσια προσκυνηματικής  επίσκεψης στην πόλη του αγίου Δημητρίου και γενέτειρα των ιεραποστόλων αδελφών φωτιστών των Σλάβων αγίων Κυρίλλου κα Μεθοδίου. Η ρωσική αντιπροσωπεία είχε ενδιαφέρουσα συζήτηση με καθηγητές του Τμήματος για τις δυνατότητες άμεσης διμερούς ακαδημαϊκής συνεργασίας.