Ημερίδα με θέμα: Ενισχύοντας τις αξίες της Χριστιανο-Ισλαμικής συνύπαρξης στην Ελλάδα μέσα από την εκπαίδευση, τη θρησκευτική ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα

Το Βρετανικό Συμβούλιο και το Δίκτυο Ναυαρίνο σε συνεργασία με το Royal Institute for Inter-Faith Studies (RIIFS) στην Ιορδανία και το Coventry University (Institute of Community Cohesion), με την υποστήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης σας προσκαλούν στην ημερίδα που διοργανώνουν την Τρίτη 29 Οκτωβρίου στις 10.00-18.00 στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Θεσσαλονίκης (Νέο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης Βασ. Γεωργίου 1) με θέμα: Ενισχύοντας τις αξίες της Χριστιανο-Ισλαμικής συνύπαρξης στην Ελλάδα μέσα από την εκπαίδευση, τη θρησκευτική ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Μια συζήτηση που εξετάζει τη σημασία του Μηνύματος του Αμμάν στην Ελλάδα και τον κόσμο. Η ημερίδα έχει στόχο να συγκεντρώσει μια ομάδα ακαδημαϊκών και ειδικών από τη Βρετανία, την Ελλάδα και την Ιορδανία για μια συζήτηση στο πλαίσιο της ευρύτερης προώθησης του διαθρησκευτικού και διαπολιτισμικού διαλόγου και της κοινωνικής ανοχής. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά και τα αραβικά.

Πληροφορίες: 2310 378314, chrysoula.melidou@britishcouncil.gr

Δείτε το πρόγραμμα της Ημερίδας παρακάτω:

Final Agenda Greece