Απονομή της ειδικής τιμητικής διάκρισης με το έμβλημα του ΑΠΘ «ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ» στον Οικουμενικό Πατριάρχη

Προσκ απ Παύλου_54Η Σύγκλητος του ΑΠΘ σε έκτακτη Συνεδρίασή της, αριθμ. 2858/2-4-2013, μετά από πρόταση του Πρύτανη, αποφάσισε ομοφώνως να απονείμει στον Αρχιεπίσκοπο Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο την Ειδική Τιμητική Διάκριση με το έμβλημα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ». Η Διάκριση αυτή, η οποία θεσμοθετείται για πρώτη φορά, απονέμεται σε εξέχουσες προσωπικότητες της Ορθοδοξίας και του Οικουμενικού Ελληνισμού. Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013 στις 11:00 π.μ. στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου.

Πρόγραμμα

Έναρξη Τελετής από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού καθηγήτρια Δέσπω Αθ. Λιάλιου.

Προσφώνηση του Τιμωμένου από τον Πρύτανη καθηγητή Ιωάννη Α. Μυλόπουλο.

Ανάγνωση του ψηφίσματος της Συγκλήτου και του τίτλου της περγαμηνής από τον Πρύτανη.

Απονομή του εμβλήματος και της περγαμηνής από τον Πρύτανη προς τον Τιμώμενο.

Ομιλία του Παναγιωτάτου Οικομενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου με θέμα: «Κρίσις και Επίκρισις».

Πολυχρονισμός του Οικουμενικού Πατριάρχη από τη Χορωδία της Θεολογικής Σχολής υπό τη διεύθυνση του Πρωτοπρεσβυτέρου επίκ. καθηγητή Σπυρίδωνος Αντωνίου.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΡΟΣ. Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης Mozart: Εισαγωγή από την όπερα Don Giovanni Κ527 Beethoven: Συμφωνία αρ. 1 σε ντο μείζονα, έργο 21 Δ/νση Ορχήστρας: Αλέξανδρος Μυράτ.

Λήξη τελετής