Το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ κατευοδώνει την Γραμματέα του

Library_118

Της Καθηγήτριας του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Δήμητρας Κούκουρα

Μέσα σε ατμόσφαιρα συγκίνησης και ευχαριστιών, τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, στη διάρκεια σύντομης τελετής αποχαιρέτησαν την κ. Έλλη Βαρνάβα-Παυλίδου, η οποία αποχώρησε από την ενεργό υπηρεσία, αφού συμπλήρωσε 35 χρόνια υπηρεσίας εκ των οποίων τα 29 στο ΑΠΘ. Η κ. Παυλίδου, απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής Θεσσαλονίκης και της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, διετέλεσε Γραμματέας του Τμήματος κατά τα τελευαία 13 χρόνια. Διακρίθηκε για την ακρίβεια στην εφαρμογή των νομικών διατάξεων με ανθρώπινο πρόσωπο και την ανεξάντλητη διάθεση προσφοράς προς τους διδάσκοντες και τους διδασκόμενους στο Τμήμα. Εξάλλου, όπως όλοι τόνισαν στις σύντομες προσφωνήσεις τους, η ίδια υπήρξε επάγρυπνη για την εξεύρεση λύσεων για την πορεία του Τμήματος και συνέβαλε σημαντικά στην ανατπόκρισή του στις απαιτήσεις του σύγχρονου πανεπιστημίου.
Τέλος η εθελοντική της δημιουργική παρουσία στο Τμήμα επί ένα έτος, μετά τη συμπλήρωση των 35 χρόνων πέρυσι, μέχρις ότου ορισθεί ο κ. Νίκος Γρηγοριάδης νέος Γραμματέας στο Τμήμα και στη συνέχεια να ενημερωθεί, υπογραμμίσθηκε από όλους και ιδιαίτερα από τον Πρόεδρο του Τμήματος Καθηγητή κ. Χρυσόστομο Σταμούλη, ο οποίος εκ μέρους όλων των διδασκόντων της προσέφερε συμβολικό αναμνηστικό δώρο. Η κ. Παυλίδου φανερά συγκινημένη εξέφρασε τις ευχαριστίες της προς όλους που διετέλεσαν Πρόεδροι στη διάρκεια της θητείας της και τα μέλη ΔΕΠ για την αγαστή συνεργασία και την κατανόησή τους.