Ο καθηγητής Jan Willem van Henten στο Σεμινάριο Ορθοδόξου Ερμηνευτικής Θεολογίας (EXEGETICUM) του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ

Το Σεμινάριο Ορθοδόξου Ερμηνευτικής Θεολογίας θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 25 Απριλίου 2013 και ώρα 6:00 μμ. στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του 1ου ορόφου της Θεολογικής Σχολής. Εισηγητής είναι ο Jan Willem van Henten, Καθηγητής της Καινής Διαθήκης και της ιουδαιοελληνικής και πρωτο-χριστιανικής γραμματείας και Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ. Το θέμα της ομιλίας του είναι: «The Intertextual Nexus of Revelation and Graeco-Roman Literature» (Το διακειμενικό πλέγμα της Αποκάλυψης και της ελληνορρωμαϊκής γραμματείας). Τον εισηγητή και το έργο του θα παρουσιάσει η επίκ. Καθηγήτρια της Καινής Διαθήκης κ. Κυριακούλα Παπαδημητρίου.