Ο Δρ Pablo Argàrate στον Κύκλο Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Θεολογίας, κατόπιν πρόσκλησης του Τομέα Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας και Τέχνης

Κατόπιν πρόσκλησης του Τομέα Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας και Τέχνης ο Dr Pablo Argarate, Καθηγητής Πατρολογίας στο Ινστιτούτο Οικουμενικής Θεολογίας, Ανατολικής Ορθοδοξίας και Πατρολογίας του Πανεπιστημίου Karl-Franzens-Univeristat Graz (Αυστρία) φιλοξενήθηκε σε δύο συναντήσεις του Κύκλου Μεταπτυχιακών Σπουδών, την Δευτέρα 8, την Πέμπτη 11 και την Παρασκευή 12 Απριλίου 2013. Στην πρώτη συνάντηση, ο Καθηγητής παρουσίασε  μια εισήγηση με θέμα «Ενότητα και διαιρετότητα στη Μυσταγωγία του Μαξίμου του Ομολογητού». Στις δύο επόμενες παρουσίασε ένα πανόραμα των σύγχρονων πατρολογικών σπουδών και των επιμέρους θεματολογικών προσανατολισμών και μεθοδολογικών τάσεων, με ιδιαίτερη αναφορά σε συγκεκριμένες ακαδημαϊκές Σχολές και κέντρα μελέτης και έρευνας της πατερικής σκέψης σε ολόκληρο τον κόσμο.