Εκκλησία σε διάλογο – Εκπομπή ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ 31 Μαρτίου 2013

Με αφορμή το πρόσφατο Συνέδριο που οργάνωσε το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με θέμα: “Εκκλησία και Αριστερά”, ο Μητροπολίτης Δημητριάδος Ιγνάτιος καταγράφει απόψεις αρχιερέων, πολιτικών και πανεπιστημιακών γύρω από τον κοινωνικό διάλογο, θέματα εκκλησιαστικής περιουσίας, θρησκευτικών συμβόλων, το σύγχρονο λόγο της Εκκλησίας και της Αριστερός και πολλά άλλα.

Στην εκπομπή μίλησαν οι:

Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Θεόδωρος Παπαθεοδώρου.

Μητροπολίτης Μεσσηνίας και καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΕΚΠΑ κ. Χρυσόστομος.

Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Μιλτιάδης Κωνσταντίνου.

Πρόεδρος και καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Χρυσόστομος Σταμούλης.

Αναπληρωτής καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ και βουλευτής του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. κ. Τάσος Κουράκης.

Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ π. Βασίλειος Καλλιακμάνης.

Πρόεδρος του Κέντρου Μελετών και Τεκμηρίωσης (ΚΕ.ΜΕ.ΤΕ.) της Ομοσπονδίας Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης της Ελλάδας (Ο.Λ.Μ.Ε.) Παύλος Χαραμής.

Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος.

Δείτε την εκπομπή στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ WebTv πατώντας το σύνδεσμο παρακάτω:

Εκκλησία σε διάλογο