Παρουσίαση βιβλίου "Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΛΑΒΩΝ" του ομότιμου καθηγητή του Α.Π.Θ. και ακαδημαϊκού (Α.Μ.) Αντωνίου-Αιμίλιου Ταχιάου

To Διοικητικό Συμβούλιο της “Φιλοπτώχου Αδελφότητος Ανδρών Θεσσαλονίκης” διοργανώνει την εκδήλωση παρουσίασης του βιβλίου με τίτλο: “Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΛΑΒΩΝ. Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΠΟΛΗΣ” του Αντωνίου-Αιμίλιου Ταχιάου, Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. και Ακαδημαϊκού (Α.Μ.) Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013, ώρα 19:30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Αδελφότητος (Αγ. Σοφίας 38, 5ος όροφος).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Προσφώνηση:

ΘΕΟΔΩΡΟΣ I. ΔΑΡΔΑΒΕΣΗΣ, Αν. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Α.Π.Θ. και Πρόεδρος της Φ.Α.Α.Θ.

Προεδρείο Συνεδρίας:

ΜΙΧΑΗΛ Γ. ΤΡΙΤΟΣ, Καθηγητής και Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.

Ομιλητές:

ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΑΡΝΑΝΙΔΗΣ, Ομ. Καθηγητής Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ. και Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Σλαβολόγων.

ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Ομ. Καθηγητής Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ. και Διευθυντής του Κέντρου Αγιολογικών Μελετών.

ΗΛΙΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ, Επ. Καθηγητής Εκκλησιαστικής Γραμματείας και Πνευματικού Βίου των Ορθοδόξων Σλαβικών Λαών του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ.