Εκλογές στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ (Ιούνιος 2011)

Η εκλογή του νέου προέδρου και του νέου αναπληρωτή προέδρου του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, στο πλαίσιο των αρχαιρεσιών του Τμήματος πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Ιουνίου του 2011.

Υποψήφιοι ήταν οι καθηγητές κ.κ. Χρυσ. Σταμούλης και Φωτ. Ιωαννίδης, οι οποίοι δεν είχαν το ανταγωνισμό άλλων υποψηφίων και “αναμετρήθηκαν” μόνο με τη βούληση των εκλεκτόρων (καθηγητών, φοιτητών και διοικητικού προσωπικού) από τους οποίους πήραν πανηγυρική πλειοψηφία θετικής ψήφου σε ποσοστό που αγγίζει το 84%.

Νέος πρόεδρος (για τη επόμενη διετία 2011-2013) εξελέγη ο καθηγητής του τομέα Δογματικής Χρυσόστομος Σταμούλης, ο οποίος έλαβε: εκ των 33 ψηφισάντων μελών ΔΕΠ τις 27 θετικές ψήφους, εκ των 103 φοιτητών 90 ψήφους και εκ των 9 διοικητικών 7 ψήφους. Για τη θέση του αναπληρωτή Προέδρου ο καθηγητής του τομέα Εκκλησιαστικής Ιστορίας Φώτης Ιωαννίδης έλαβε: εκ των 33 ψηφισάντων μελών ΔΕΠ τις 28 θετικές ψήφους, εκ των 103 φοιτητών 91 ψήφους και εκ των 9 διοικητικών 7 ψήφους.