Εκκλησία και Αριστερά | ΓΝΩΜΕΣ | Agelioforos.gr

Αν πριν από λίγα χρόνια κάποιος μας έλεγε ότι στην αίθουσα τελετών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου θα γινόταν συνέδριο με τον τίτλο «Εκκλησία και Αριστερά», σίγουρα θα τον θεωρούσαμε φαντασιόπληκτο ή ακόμη και προβοκάτορα. Ε, λοιπόν, το συνέδριο, που κάποιοι το είπαν και συμπόσιο, έγινε (23-24 Ιανουαρίου) με πρωτοβουλία του Τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με την Ιερά Σύνοδο.

Δυστυχώς, το συνέδριο ή συμπόσιο δεν προβλήθηκε από τα μέσα μαζικής επικοινωνίας όσο θα του άξιζε, επειδή τις ημέρες εκείνες κυριάρχησε στην επικαιρότητα ο ορυμαγδός που προκάλεσε η απεργία στα μέσα μαζικής μεταφοράς στο αττικό λεκανοπέδιο. Η απεργία σταμάτησε με κυβερνητική απόφαση που άλλοι αποκάλεσαν επιστράτευση και άλλοι επίταξη … Φυσικά, το συνέδριο προκάλεσε και αντιδράσεις. Από τη στιγμή πάντως που στους συνέδρους έστειλε ευχετήριο τηλεγράφημα ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος Α’, οι πάσης φύσεως λεπτομέρειες έχασαν τη σημασία τους.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο παρακάτω:
Agelioforos.gr