Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών στο ΑΠΘ

Η Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 12:00 στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. παρουσία του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμου. Ύστερα από την εισήγηση του Πρύτανη του Α.Π.Θ., καθηγητή Γιάννη Μυλόπουλου, τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Γεώργιος Μαρτζέλος, με θέμα: «Θεολογία, Φιλοσοφία και Επιστήμη κατά τους τρεις Ιεράρχες».

Η καθιερωμένη αρχιερατική Θεία Λειτουργία θα τελεστεί στον Ιερό Ναό των Αγίων Τριών Ιεραρχών (περιοχής Βούλγαρη), προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμου, την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 8.30. Θα ακολουθήσει, στις 10.30 π.μ., το Μνημόσυνο των αείμνηστων καθηγητών, ευεργετών, δωρητών, φοιτητών και διατελεσάντων υπαλλήλων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.