kathimerini.gr | Η Αριστερά συναντά την Ορθοδοξία στο ΑΠΘ

Του Σταύρου Τζίμα

Η αμηχανία στην επιβλητική αίθουσα τελετών της παλιάς Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ήταν διάχυτη. Σε άλλες εκδηλώσεις η πρόσοψη του κτιρίου και τα κάγκελα του αυλόγυρου θα ήταν καλυμμένα από αφίσες που θα ενημέρωναν για τη συζήτηση που επρόκειτο να διεξαχθεί στην αίθουσα. Τώρα, με τους πάσης φύσεως αντιεξουσιαστές να εξουσιάζουν τον χώρο του ΑΠΘ, ποιος θα τολμούσε να αναρτήσει πανό που να καλεί σε ανοιχτό διάλογο Εκκλησία και Αριστερά;

Έστω και έτσι, μητροπολίτες, προεξάρχοντος του Θεσσαλονίκης κ. Ανθιμου, κληρικοί, μοναχοί, κοσμικοί «αστέρες» της Ορθοδοξίας, με πρώτο τον κ. Στέλιο Παπαθεμελή, παλιοί σταλινικοί και «αναθεωρητές», τροτσκιστές και καουτσκικοί, με τη φυσιογνωμία του γραμματέα του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρη Βίτσα να δεσπόζει σε επίπεδο παρουσιών της αριστερής πτέρυγας, πήραν θέση πλάι πλάι στις ξυλόγλυπτες καρέκλες και με φόντο μια αφίσα με υψωμένη γροθιά να κρατάει σφιχτά τον σταυρό συζήτησαν ένα θέμα ταμπού και για τις δυο πλευρές: αυτό των σχέσεων Εκκλησίας και Αριστεράς, που ιστορικά κινούνται σε ατμόσφαιρα καχυποψίας.

Διαβάστε το πλήρες άρθρο παρακάτω:

kathimerini.gr.