Αριστερά και Εκκλησία: Η αποτίμηση του συνεδρίου από την εφημερίδα Η Αυγή

Ρεπορτάζ: ΜΑΡΟΥΛΑ ΠΛΗΚΑ-ΣΥΡΑΓΩ ΛΙΑΤΣΙΚΟΥ

Η εκκλησιαστική περιουσία και η φορολόγησή της ήταν το θέμα πάνω στο οποίο αντιδίκησαν έντονα ιεράρχες και εκπρόσωποι του ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΜ, κατά τη διάρκεια του συνεδρίου που διοργάνωσε το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ με θέμα «Αριστερά και Εκκλησία». Αντίθετα για τα κοινωνικά ζητήματα, όπως η έκρηξη ρατσιστικών φαινομένων ή η κοινωνική αλληλεγγύη εν καιρώ κρίσης, υπήρξε μεγάλη σύγκλιση απόψεων ανάμεσα στις δύο πλευρές. Πάντως για δεύτερη ημέρα χθες το αμφιθέατρο της παλιάς Φιλοσοφικής Σχολής ήταν γεμάτο από κόσμο που παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις τέσσερις συνεδρίες με ομιλητές ιεράρχες, πολιτικούς και πανεπιστημιακούς, γεγονός που ικανοποίησε ιδιαίτερα τους διοργανωτές του συνεδρίου, οι οποίοι δέχτηκαν ακόμη και δημόσιες επιθέσεις από ακραίους εκκλησιαστικούς παράγοντες.

Διαβάστε το άρθρο ακολουθώντας το σύνδεσμο παρακάτω:

Σύγκλιση απόψεων για αλληλεγγύη και ρατσισμό – Η Αυγή online.